Skip to Main Content

B'nai Binge Streaming Programming List for October 26 by Laurie Baron

All Times Are Eastern Standard Time

Tuesday, October 26

12:30 pm
Esther Dischereit, "Voices of Survivors: Responses to a Racist Attack in Germany and Jewish-Muslim Alliances," Center for Judaic Studies and Contemporary Jewish Life, University of Connecticut, link to program

1 pm
Rachel Blumenthal, Michael Brenner and Noam Zadoff,  “Jews and Germans Reckoning for the Past: Right to Reparations The Claims Conference and Holocaust Survivors,” Azrieli Institute of Israel Studies, Concordia University, link to program

1 pm
Barbara Buntman, “Visual Images of the Belzec Killing Center,” Johannesburg Holocaust and Genocide Center, link to program

1:30 pm
Lucy Adlington and Imogen Dalziel, “The Dressmakers of Auschwitz,” Wiener Holocaust Library, link to program

1:45 pm
Bashir Bashir and Amos Goldberg, “The Holocaust and Nabka,” Melton Center for Jewish Studies, Ohio State University, link to program

2 pm
Jessie Dylan and Priscilla Cohen, “Soros,” Museum of Jewish Heritage, link to program

3 pm
Wendy Lower, “The Ravine: A Family, A Photograph, A Holocaust Massacre Revealed,” Holocaust Center for Humanity, link to program

3:30 pm
Adam Mendelsohn, “The Rag Race: Jews and the Schmatta Trade,” Orange County Jewish Community Scholar Program, link to program

3:30 pm (also Nov.2)
Erica Frankl, Mindy Gold, Elie Holzer, Joshua Ladon, Daniel Olson, Miriam Raider-Roth, Matt Reingold, and Amanda Strawhacker, “Teaching Choices That Stay With Us: Pandemic Decisions and Their Lasting Impact for Jewish Education, Mandel Center for Studies in Jewish Education, Brandeis University, link to program

4 pm
Marian Gottschalk and Melanie Carina Schmoll, “100 Years Sophie Scholl: Life and Legacy,” Friends of Simon Wiesenthal Center for Holocaust Studies and Embassy of the Federal Republic of Germany-Ottawa, link to program

5 pm
Jonathan Kirsch and Michael Berenbaum, “Herschel Grynszpan’s Life and Death,” American Jewish University, link to program

5:30 pm
Samuel Kassow, “The Ringelblum Archive in the Warsaw Ghetto,” Midwest Center for Holocaust Education, link to program

5:30 pm
David Shyovitz, “The Might of the Living Dead: Thinking with Zombies in Medieval Jewish Culture,” Jewish Studies, University of Pittsburgh, link to program

6 pm
Julia Rhyder, “Butchery and Blood Disposal in Ancient Israel: What Does 1 Sam 14:31-35 Add to the Picture,” Greenberg Center for Jewish Studies, University of Chicago, contact program

6 pm
Magda Teter, “Blood Libel: The Enduring Power of a Medieval Lie,” Skirball Department of Hebrew and Judaic Studies, New York University, link to program

6 pm
Melissa Klapper, “At Home in the World: American Jewish Women Abroad, 1965-1940,” Wyner Family Jewish Heritage Center, link to program

6 pm
Kiyomi Kowalski and April Powers, “Racism in the Jewish Community,” Valley Beit Midrash, link to program

6:30 pm
Ohad Hemo, “Reporting from the Arab Street,” Temple Emanu-El Streicker Center, link to program

7 pm
Julian Zelizer, “Abraham Joshua Heschel: A Life of Radical Amazement,” American Jewish University, link to program

7 pm
Sarah Hirschhorn , Marc Dollinger, and Matt Williams, “Why do American Jews Care About Israel?" Center for Jewish Studies, University of California-Irvine, link to program

7 pm
Brian Amkraut, “Polarization: The Fracturing of Jewish Communal Life in the Early 21st Century,” Siegel Lifelong Learning, Case Western Reserve University, link to program

7:30 pm
Sabeeha Rehman and Walter Ruby, “We Refuse to Be Enemies,” Jewish Theological Seminary Library and Milstein Center for Interreligious Dialogue, link to program

8 pm
Verred Harris and Imad Enchassi, “Antisemitism,  Islamophobia, and the Future of Religious Pluralism in Oklahoma and America,” Religious Studies, Oklahoma State University, link to program

9 pm
Beth Lane, David Kassan, and Ted Rosenthal, “The Art of the Next Generation,” Holocaust Museum LA, link to program


More Bnai Binge online programming listings