Skip to Main Content

B'nai Binge Streaming Programming List for October 27 by Laurie Baron

All Times Are Eastern Standard Time

Wednesday, October 27

11 am
Mark Planellas Witzsch, “Jewish Spain: Barcelona, Catalonia, and Heritage,” Context Learning, link to program

11:30 am-4 pm
Yehuda Bauer and Christopher Browning, Holocaust Denial and Distortion Conference, Pacific Lutheran University, link to program

11:30 am
The Long History of the Mizrahim: New Directions in the Study of Jews from Muslim Countries-In Tribute to Yaron Tsur, link to program

12 pm
Sam Kassow, “The Overlooked Jewish Resistance,” Kansas City Public Library and Midwest Holocaust Education Center, link to program

12 pm
Andre Elbaz and Edwin Seroussi, "Jews and Muslims in Morocco: Their Intersecting Worlds." American Sephardi Federation, link to program

12 pm
Thabet Abu Bas, Netta Amir-Schiff, Yeela Raanan, and Eli Karetny, “The Negev Bedouine: Emptied Lands and Displaced People,” Center for the Study of the Holocaust, Genocide, and Crimes Against Humanity, CUNY Graduate Center, link to program

12 pm
Ilai Saltzman and Anat Stern, “Generals in the Classroom,” Meyerhoff Program and Center for Jewish Studies, University of Maryland, link to program

12 pm
Karen Wilkin and Sandi Slone, “Remembering Friedel: an Intimate View of Friedel Dzubas (1915 – 1994),” Fritz Ascher Society, link to program

12 pm
Celia Sporer, “Criminalization and the Other,” Kupferberg Holocaust Center, Queensborough Community College, link to program

12:30 pm
AvI Weiss, Nadav Davidovitch, and Suzanne Patt-Benven, “Israel's Response to the covid-19 pandemic,” Center for Judaic Studies and Contemporary Jewish Life, University of Connecticut, link to program

1 pm
Jodi Eichler-Levine, “Stitching Jewish Lives,” Jewish Museum of Maryland, link to program

1 pm
Dan Orenstein, "Rescuing Abel: How the Biblical Cain and Abel Story Helps Us To Understand The Actions Of Rescuers During The Shoah," Jewish Culture and Holocaust Remembrance Group, 

3:30 pm
Alexander Vindman, “Here Right Matters,” Museum of Jewish Heritage, link to program

3:30 pm
Sarah Abrevaya Stein, "Family Papers: A Sephardic Journey Through the Twentieth Century, " Center for Jewish Studies, Duke University, link to program

5 pm
Jane Klinger, Laura Levitt, and Margalit Schindler, “The Objects That Remain: The Ethics of Tending to Sacred Objects.” Jewish Studies, University of Delaware, link to program

6:30 pm
Yair Rosenberg, “Antisemitism Today,” Florida Holocaust Museum, link to program

6:30 pm
Mark Oppenheimer, “Squirrel Hill: A Community Rediscovers Its Heart,” Temple Emanu-El Streicker Center, link to program

7 pm
Judy Batalion, “The Light of Days: The Untold Story of Women Resistance Fighters in Hitler’s Ghettos,” Hadassah-Brandeis Institute, link to program

7 pm
Emily Gottreich, “Jewish Morocco, Context Learning, link to program

7 pm
“Witnesses of Humanity,” Ackerman Center for Holocaust Studies, University of Texas-Dallas, link to program

7:30 pm
Marion Kaplan, “Hitler’s Jewish Refugees: Hope and Anxiety in Portugal,” Haberman Institute for Jewish Studies, link to program

7:30 pm
Jonathan Rosen, “Here’s the Good News: Fighting Antisemitism Will Save America’s Soul,” Resnick Institute for the Study of Modern Jewish Life and  SUNY New Paltz Foundation, link to program

8 pm
Ariana Katz, “Safety and Unsafety in Jewish Life,: Jewish Museum of Maryland, link to program

8 pm
Hadas Cohen, “In Between,” Schusterman Center for Judaic and Israel Studies, University of Oklahoma, contact program

8 pm
James Grymes, “Visions of Hope-Violins of the Holocaust,” Dallas Holocaust and Human Rights Museum, Jewish Federation of Greater Dallas, and Tycher Library, link to program

10 pm
Fred Rosenbaum, “A Revolution in Jewish Life and Learning: Lehrhaus Then and Now, New Lehrhaus, link to program


More Bnai Binge online programming listings